AŞK DÜĞÜMÜ VE KAVUN ÜSTÜ DONDURMA...                      
    ESKİNİN PANTOLON BÖREĞİ ŞİMDİ  AŞK   DÜĞÜMÜ:

                 Çocukluğumdan beri vazgeçemediğim bir  lezzettir puf böreği.Şimdi de benim prenseslerin  favorisi. Canım anneciğim okuldan eve döndüğümüzde hemencicik yapıverir,sıcak sıcak afiyetle midelerimize indirirdik.Annem kare şeklinde keser,ortasına da bir çizik atardı bıçağın ucuyla.

       Kızardıktan sonra rüzgarda şişmiş Minik  pantolanlara benzerdi puf börekleri.Biz bu yüzden pantolon böreği derdik.Annem hep aynı şekilde yaptığı için başka bir şekle büründüremezdim o zamanlar ama şimdi büyüdüm  ve puf böreğini her defasında farklı bir yorumla sunuyorum sevdiklerime.

       Aşk düğümü de tamamen benim bir buluşum.Hem pratik hem de şık bir görüntü,özellikle süpriz misafirleriniz için ,çeşitli dip soslar eşliğinde mutlaka deneyin derim...
          
                                           
AŞK DÜĞÜMÜ NASIL YAPILIR?

Malzemeleri:
*1 su bardağı yoğurt,
*2 yumurta,
*Yarım çay bardağı sıvıyağ,
*2 paket kabartma tozu,
*Aldığı kadar un,tuz.

 Yapımı: Yukardaki malzemeler derin kapta karıştıralım.Klasik kulak memesi kıvamına gelinceye kadar un ekleyelim.İyice yoğrulup,üstü kapatılıp vaktimiz varsa dinlendirebildiğimiz kadar dinlendirelim.Hemen de kızartabilirsiniz ama örneğin misafirleriniz öğlen gelecekse sabahtan hamurunu hazırlayıp dinlendirirseniz çok daha fazla kabarır kızartırken.         Hazırladığımız  aşk düğümlerinin hamurunu merdane yardımıyla   0,5 cm. kalınlığında açıp,yaklaşık  1 karış uzunluğunda ve bir buçuk parmak kalınlığında keselim.Bu tip börekleri kesmek için bir pizza kesme ruleti kullanabilirsiniz.Bıçaktan daha kullanışlı oluyor. Puf böreklerinizi bu düğümler haricinde kurabiye kalıbı kullanarak da şekillendirebilirsiniz.

               Şekillendirdiğimiz börekelrimizi İyice kızan yağa atıp,önlü arkalı kızartalım.Hamurun özelliğinden börekler çok hızlı bir şekilde kızardığı için şekillendirmeyi tamamen biririp öyle kızartma başlamayı unutmayın.

             Nar gibi kızaran aşk düğümlerinizin yanında değişik dip soslarla yada reçellerlebirlikte sunarsanız yemelere doyulmaz .Afiyet olsun efenim.               İşte benim puf böreklerimin en tatlı,en minik abonesi;Arkadaşımın dünyalar şekeri kızı Sude.


                                
  KAVUN ÜSTÜ DONDURMAAAA!


                Şimdi tam mevsimi  ,mis kokulu kavunların.  Yararları da say say bitmez; B vitamini, brom ve iyot içeriyor, sinirleri yatıştırıyor, kanı temizliyor ve kolay bir uyku sağlıyor. Damar tıkanıklığı, kansızlık için de öneriliyor.

              Ben de kavunu ortadan ikiye bölüp,  çekirdekli kısmı temizledikten sonra içini sevdiğiniz dondurma çeşitleriyle doldurmanızı öneriyorum!


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !