Güveçte Kabak Çiçeği Dolması Ve Kabak Çiçeği Lalengisi... 
            Bu gösterişli çiçeklerin kabak gibi mütevazi bir sebzeye ait olduğuna inanmak gerçekten zor.Kokoş kızım Lara kabak çiçeklerini görür görmez hemen dalgalı saçlarının arasına sokuştuverdi.
          ''Minik kuşum o çiçekleri, süslenmek için değil yemek için kullanacağız'' deyince gözlerini iri iri açıp '' bu güzel çiçekleri yemeğe kıyamam ki ben '' dedi ağlamaklı bir sesle.
             Ne yazık ki prensesimle çiçeklerin arasında kurulan bu duygusal yakınlaşmaya ayıracak hiç vaktim yoktu.Çünkü çiçekler sıcaklayan havanın etkisiyle yavaş yavaş kapanmaya başlıyordu.

               KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASINI NASIL YAPTIM?
              Hemen kabak çiçeklerinin  su ile doldurduğum geniş bir kabın içinde nazikçe tek tek yıkadım.Sonra çiçeğin içindeki parçaları nazikçe kopardım.Bir de dış kısmındaki taç yapraklarınıda temizledim.Aslında bunları hiç temizlemeseniz de olur bence.Lezzetinde bir değişiklik olmuyor.
                Her bir kabak çiçeğine 1 yemek kaşığı pirinç hesap ettim.2 orta boy kurusoğanı incecik doğrayıp tavada bol zeytinyağında pirinçle kavurdum.2 domatesi rendesi ve 2 yemek kaşığı biber domates salçası karışımını ekledim.Biraz daha kavurduktan sonra ,altını kapattım.Maydonoz,nane,dereotunu tuzunu,baharatını bu karışıma ekleyip,güzelce harmanladıktan sonra çiçekleri tek tek yarısına kadar doldurup,yapraklarını kapattım.Sıkı sıkı güvecin içine ağız ağıza gelecek şekilde dizdim.Çiçekleri fazla doldurmamaya özen gösterelim ki,çiçekler pişince patlamasın.
             Tencereye dizme işlemi bitince aynı seviyede içine 1 yemek kaşığı nar ekşisi koyduğum ılık suyu döktüm.Biraz da zeytinyağu gezdirip güvecimin kapağını kapatıp pişmesini sabırsızlıkla bekledik.                    Aşka gelip kabak çiçeğini o kadar çok almışım ki bir kısmını doldurup,difrize çiğ olarak yerleştirdim.Kışın canımız çekince pişirip yemek harika olacak!              İşte enfes kabak çiçeği dolmalarım,yanında sarımsaklı yoğurtla yemelere doyum olmuyor! Mevsimi geçmeden sizde deneyin,bence ölmeden tadılması gereken yemeklerin arasında bu dolma kesin yer almalı!En azından benim listemde ilk sıralarda:)

                                       KABAK ÇİÇEĞİ LALENGİSİ(MÜCVERİ)


                Kabak çiçeği dolması olurda mücveri olmaz mı? Biz İzmirlilerin deyimiyle kabak çiçeği lalengisi.Lalengi için bir ölçü söyleyemiyeceğim.Göz kararı 1 şişe maden suyunun içine 1 yumurta kırılır,un,tuz,baharat eklenir .Cıvık bir hamur hazırlanır ve kabak çiçekleri bu hamurun içine batırılıp kızartılır.
            Ya da  3-4 yumurta bir çukur tabakta kırılıp,çırpılır.Tuz karabiber eklenir.Kabak çiçekleri önce yumurtaya sonra galeta ununa batırılıp ,zeytinyağında kızartılır.Tabi ki sarımsaklı yoğurtla servis yapılır.Afiyet olsun...


                    

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !