TAM ÜZÜM MEVSİMİ;PEPEÇURA YAPALIM...

                                      ADI GİBİ TADI DA HARİKA BİR TATLI;PEPEÇURA;


       Şöyle bir düşündüğünüzde meyvesi,yaprağı,çekirdeği ve hatta sapı bile kullanılabilen bir meyve söyleyebilirmisiniz?Hele şu sıralar çekirdeğiyle antioksidan özellikler taşıdığı için oldukça popüler bu meyve ,tabi ki tanrıların ve efsanelerin meyvesi üzüm.Şimdi de tam zamanı,özellikle de çekirdekli siyah üzümün.


         Eşim geçenlerde bir torba dolusu siyah üzümle geldi eve.Kayseri'de en çok yetiştirilen meyvelerin başında çekirdekli siyah üzüm geliyor.Fakat onca yararına rağmen, üzümün çekirdeği benim prenseslerin hiç hoşuna gitmez ve yemezler.Onlara çekirdekli üzümü yedirmenin bir yolunu buldum; Karadenizli bir arkadaşımın anlattığı ,o yöreye ait şahane bir tatlı,adı da oldukça sevimli;pepeçura.Kızlar da bu isme sempati duyarak,tatlının pişmesini sabırsızlıkla beklediler.Acaba tadı da adı gibi sevimli mi diye:)


                                  PEPEÇURA NASIL YAPILIR?


         1 kg. siyah üzümü iyice yıkayalım.6 su bardağı suyla birlikte bir tencerede kaynatalım.1 su bardağı toz şeker ekleyip bir süre daha kaynatalım.Bir çatal yardımıyla üzümleri ezelim.
     Bir süzgeçten üzüm suyunu geçirelim.Yaklaşık 5 su bardağı kadar üzüm suyu elde etmiş olmalısınız.Bunun 4 su bardağını tencereye alalım.Kalan 1 su bardağının içersine 1 çay bardağı nişastayla (Karadeniz'de mısır unuyla yapılıyor.) karıştırıp,pürüzsüz hale getirelim.
    Karışımı tenceredeki üzüm suyuna ilave edelim.Hızlı hızlı karıştırark koyulaşıp,kaynayıncaya kadar pişirelim.Küçük kaselere ya da kuplara sıcak sıcak dökelim.Buzdolabında iyice soğuyup,katılaşınca isterseniz bir tabağa ters çevirip,servis yapabilirsiniz.Dilerseniz pepeçuranın içine mevsim meyvelerinden küçük küçük doğrayabilirsiniz.


    İftar sofralarınız için gayet hafif,besleyici ve lezzetli bu tatlıyı,üzüm mevsimi geçmeden yapmayı unutmayın.Afiyetle,sevgiyle...
  

                                            SHAKE İT UP ŞEKERİM!

   Çekirdekli üzüm yemeyen prenseslerim,pepeçurayı pek sevdiler.Yemeden önce de onu sallamaya bayıldılar:)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !